Local Organizations

Center for Economics and Politics

Center for Economics and Politics
The Center for Economics and Politics (CEP) is a pro-market think tank based in Prague, Czech Republic. CEP was founded in 1998 by Václav Klaus, father of Czech economic transformation from a communist society into a democracy based on free enterprise. Since 2003 Václav Klaus is President of the Czech Republic and still serves as the chairman of CEP’s board of directors.

CEP’s mission is to formulate and promote public policies based on the principles of free enterprise, limited government, individual freedom and Trans-Atlantic relationship.

CEP pursues this mission by performing research on key policy issues and marketing these findings to its primary audiences: policymakers, news media, and academic and policy communities. CEP’s products include publications, articles, and conferences. The Center for Economics and Politics is a nonpartisan, non-profit organization, it relies on the private financial support from individuals, foundations, and corporations and accepts no government funds.

Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) je vzdělávací a výzkumný institut (think tank) založený v r. 1998Václavem Klausem jako občanské sdružení. Cílem CEPu je šíření a podpora idejí svobodné společnosti a tržního hospodářství a šíření a podpora myšlenek velkých osobností liberálního myšlení. Činnost CEPu sestává převážně z pořádání seminářů a publikační činnosti. Centrum pro ekonomiku a politiku je financováno z dobrovolných příspěvků soukromých osob.

V čele CEPu stojí správní rada, kterou tvoří Václav Klaus, Karel Steigerwald a Ladislav Jakl. Tým zaměstnanců tvoří Jan Skopeček (skopecek@cepin.cz) – výkonný ředitel, Marek Loužek (louzek@post.cz) – ředitel pro publikační činnost a Michaela Zpěváčková, (cep@cepin.cz), asistentka.

Můžete se stát pravidelným návštěvníkem seminářů CEPu a odběratelem publikací CEPu, pokud se stanete našímpředplatitelem. Pokud jste ochotni podpořit aktivity CEPu finančním darem, podpoříte jako sponzor šíření principů svobody.

Send Message to listing owner

Center for Economics and Politics