Local Organizations

Liberální institut

Liberální institut
The Liberální Institut is a non-governmental, non-partisan, non-profit think tank for the development, dissemination and application of classical liberal ideas and programs based on the principles of classical liberalism.

The Liberalní Institut has been established on the platform of the F. A. Hayek Club (founded during the period of the “Velvet Revolution” in the Fall of 1989). The F. A. Hayek Club was transformed into the Liberální Institut, which became officially registered on February 6th, 1990.

Our activities are based on the recognition of the following principles:

  • All men are created equal and are endowed by inalienable rights to life, liberty and property.
  • Individual freedom is the foundation of all other values, provided that it is understood as the negative freedom to protect oneself from external aggression, not as a positive freedom to manipulate others, and provided that freedom and the rule of law are inseparable.
  • The individual actor knows best what is in his/her interest (the principle of utilitarian autonomy).
  • Freedom is impossible without the institution of private property.

Liberální Institut mainly focuses an activity of research, on which we build our related activities: education (lectures and discussion forums) and publication (articles, studies, translating and publishing, media outreach). Main fields of our research interest are:

  • State and its (in)efficiency (size of government, public finance, rent-seeking, regulation).
  • Economic policy (welfare state, energy, transport).

Liberální institut

Originální věděcké projekty, vlastní výzkum a další aktivity v oblasti vzdělávání

Zveme Vás na na mezinárodní seminář ke Dni daňové svobody 2014, který se uskuteční 10.6. od 10.30 hodin.
Posted: May 27, 2014, 10:00 pm
Dne 13. května zemřel jeden z překladatelů Rothbardovy Etiky svobody a spolupracovník Liberálního institutu Petr Fiala. Na jeho počest a památku knihu uvolňujeme on-line ke stažení.
Posted: May 18, 2014, 10:00 pm
Profesoru ekonomie a sociologie Chicagské univerzity a nositeli Nobelovy ceny za ekonomii bylo 83 let a dlouho se potýkal s nemocí. Truchlí za něj nejen ekonomové a sociologové, ale také politologové, demografové, právníci, kriminalisté, psychologové a zástupci dalších vědních oborů, do jejichž vývoje Gary Becker tak originálně zasáhl.
Posted: May 15, 2014, 10:00 pm
12. května v 18:00 se v Praze v ulici Řetězová 7 uskuteční beseda Když ekonomie není o penězích.
Posted: May 7, 2014, 10:00 pm
Správní rada Liberálního institutu se na svém zasedání dne 28. dubna 2014 rozhodla vyloučit doc. PhDr. Jána Pavlíka z Liberálního institutu. Důvodem vyloučení je jeho opakované jednání v zásadním rozporu s posláním Liberálního institutu jako sdružení prosazujícího myšlenky klasického liberalismu a tudíž závažné porušování povinností vyplývající z členství v LI. Tímto svým jednáním doc. Pavlík poškodil dobré jméno Liberálního institutu, a tím mu způsobil zvlášť závažnou újmu.
Posted: May 1, 2014, 10:00 pm

Viewing page 1 of 2|Next Page

Send Message to listing owner

Liberální institut