Local Organizations

Liberální institut

Liberální institut
The Liberální Institut is a non-governmental, non-partisan, non-profit think tank for the development, dissemination and application of classical liberal ideas and programs based on the principles of classical liberalism.

The Liberalní Institut has been established on the platform of the F. A. Hayek Club (founded during the period of the “Velvet Revolution” in the Fall of 1989). The F. A. Hayek Club was transformed into the Liberální Institut, which became officially registered on February 6th, 1990.

Our activities are based on the recognition of the following principles:

  • All men are created equal and are endowed by inalienable rights to life, liberty and property.
  • Individual freedom is the foundation of all other values, provided that it is understood as the negative freedom to protect oneself from external aggression, not as a positive freedom to manipulate others, and provided that freedom and the rule of law are inseparable.
  • The individual actor knows best what is in his/her interest (the principle of utilitarian autonomy).
  • Freedom is impossible without the institution of private property.

Liberální Institut mainly focuses an activity of research, on which we build our related activities: education (lectures and discussion forums) and publication (articles, studies, translating and publishing, media outreach). Main fields of our research interest are:

  • State and its (in)efficiency (size of government, public finance, rent-seeking, regulation).
  • Economic policy (welfare state, energy, transport).

Liberální institut

Originální věděcké projekty, vlastní výzkum a další aktivity v oblasti vzdělávání

INESS – Inštitút ekonomických a společenských analýz připravil v pořadí šestý ročník intenzivního čtyřdenního semináře. Probíhá v příjemném prostředí a neformální atmosféře, ale s pracovním nasazením. Cílem je posunout účastníky vpřed v ekonomickém, kritickém a filozofickém myšlení.
Posted: February 4, 2015, 11:00 pm
Všichni víme, že jednoho dne zemřeme. Stejně tak všichni víme, že státní dluhy nejde kupit donekonečna. Jenom na nepříjemné skutečnosti nechceme myslet ani se jimi jinak zabývat. Pravda, někteří z nás si ještě za života pořídí pomník a vyberou písničky co chtějí zahrát na pohřbu. Na krach dnešní ekonomiky se nepřipravuje vůbec nikdo.
Posted: December 18, 2014, 11:00 pm
V těchto dnech vychází v českém překladu slavný román Ayn Randové Atlasova vzpoura (Atlas Shrugged). Román je mistrovským literárním dílem. Je strhujícím příběhem o tom, co se stane se světem, když ti nejschopnější tvůrci, vynálezci, vědci, podnikatelé, intelektuálové a všichni, kdo posouvají náš svět kupředu, odmítnou dál ohýbat svá záda pod nesnesitelnou tíhou nesmyslných státních regulací a odmítnou se podřídit morálce sebeobětování, která ovládá a ničí naše životy.
Posted: November 10, 2014, 11:00 pm
Zveme Vás na na mezinárodní seminář ke Dni daňové svobody 2014, který se uskuteční 10.6. od 10.30 hodin.
Posted: May 27, 2014, 10:00 pm
Dne 13. května zemřel jeden z překladatelů Rothbardovy Etiky svobody a spolupracovník Liberálního institutu Petr Fiala. Na jeho počest a památku knihu uvolňujeme on-line ke stažení.
Posted: May 18, 2014, 10:00 pm

Viewing page 1 of 2|Next Page

Send Message to listing owner

Liberální institut